پوشش برتر

پاسخ به پرسش ها

1-آیا چادر مشکی کراهت دارد ؟

برخی می گویند در اسلام لباس مشکی کراهت دارد در نتیجه چادر مشکی هم کراهت دارد.

قبل از پاسخ به این شبهه، توجه به این نکته مهم ضروری است که هر انسان عاقلی قبول دارد اظهار نظر در مورد هر علم و حرفه و کاری باید از سوی متخصص آن فن و رشته باشد، در مسائل اسلام با آن همه وسعت و ابعاد مختلف نیز باید به نظر مراجع عظیم الشان که متخصصان و دین شناسان واقعی هستند مراجعه نمود. مقام معظم رهبری در این مورد می فرمایند: "اظهار نظر در مسائل دینی و احکام شرعی بر کسانی که صاحب نظر نیستند جایز نیست. و بر مومنین واجب است در تمام احکام دینی به مراجع بزرگوار تقلید و اسلام شناسان مورد وثوق و اعتماد مراجعه نمایند. "

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:

"پوشیدن لباس سیاه کراهت دارد مگر در سه چیز که عبارتند از : کفش، عمامه و کساء ."  (کساء به لباس بزرگ مثل عباء و چادر و امثال آن گویند.)

2-نظر برخی از مراجع در مورد چادر مشکی

سوال :

عده ای همراه با تبیلغات فرهنگی دشمن در روزنامه ها و سخنرانی هایشان می گویند : چادر مشکی برای بانوان مکروه است و باید پوشش جدید مانند مانتو و کت ودامن با رنگ های متنوع جایگزین چادر مشکی شود. آیا چنین حرف و اقدامی صحیح است یا نه ؟ خواهشمند است نظر شریفتان را مرقوم فرمایید.

جواب :این صحبت صحیح نیست، و بهترین حجاب پوشیدن چادر است، و چادر سیاه هم بی اشکال است .

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) :

"چادر مشکی بهترین نوع حجاب است و پوشیدن لباس هایی که جلب توجه کند حرام است."

 حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی :

"زن باید بدن خود را در غیر وجه و کفین از نامحرم بپوشاند و نیز باید زینت خود را بپوشاند و لباسی که زینت حساب می شود آن را هم بپوشاند و چادر سیاه مثل عبای سیاه کراهت ندارد."

حضرت آیت الله العظمی تبریزی :

"با توجه به این که در حال حاضر رنگ مشکی برای حفظ پوشش زنان بهتر است کراهت آن ثابت نیست."

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی :

"چادر مشکی برای خانم یک سنت شرعی و ملی است، وانگهی باید در حفظ آن کوشا باشیم، و اگر این اینگونه حرف ها درست بود علما و بزرگان و مراجع معظم تقلید و حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بهتر از دیگران می دانستند. مقید بودن خانم های آنان به چادر مشکی یک امر ضروری است."       

حضرت آیت الله العظمی مظاهری :

"نظریه مذکور صحیح نیست و مفاسد بسیار دارد. متاسفانه در این زمان عده ای اصرار به آشکار شدن مفاتن زن و خروج او از ستر و عفاف که حافظ شخصیت و ارزش و متانت اوست دارند مع الاسف می خواهند این امر را اسلامی جلوه دهند در حالی که برخلاف اسلام است."

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی :

"خواهران مسلمان توجه داشته باشند چادر وقتی ارزش واقعی خود را پیدا می کند که ضمن استفاده از چادر، از مقنعه و لباس های آستین بلند و جوراب ضخیم برای خارج شدن از خانه و رویارویی با نامحرم استفاده کنند که خشنودی الهی نیز در آن است."

سوال :

وقتی به برخی از بانوان سفارش می شود که چادر سر نمایند ، شروع به مذمت بعضی از زنان چادری می کنند و می گویند : چادر ی ها خیلی بدتر از ما می باشند و ...

جواب :

اولا" اگر چه تعداد کمی از زنان چادری با این که چادر دارند حجاب را کاملا" رعایت نمی کنند و گاهی دیده می شود این دسته از چادری ها از برخی مانتو پوش ها در پوشش در گفتار و راه رفتن وقار کمتری دارند و لی روی سخن ما روی اصل چادر است که وقتی درست سر می شود و در زیر آن نیز پوشش مناسب باشد و سایر موازین شرعی رعایت گردد بهترین نوع چادر است و ثانیا" در هر گروه و صنفی ممکن است عده ای توجه به اصل و ماهیت آن عمل نداشته باشند. نمازخواندن، چادر سر کردن و اعمال دیگر شرایط و شئونی دارند که ممکن است عده ای اندک از آن غافل باشند.

/ 0 نظر / 16 بازدید