پوشش برتر

حجاب برتر در اسلام

2- قاعده کلی درباره ی حجاب برتر

در سوره احزاب آیه 32 و 33 خداوند سبحان می فرماید:"ای همسران پیامبر! شما همچون دیگر زنان نیستید اگر تقوا پیشه کنید، پس به گونه ای هوس انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کند. و سخن شایسته بگویید، و در خانه های خود قرار گیرید، و همچون جاهلیت نخستین(که اندام و وسایل خود را در معرض تماشای دیگران قرار می دادند)در میان مردم ظاهر نشوید و نماز را بپا دارید و زکات بپردازید و از خدا و رسولش اطاعت کنید."

در آیه 31 سوره نور نیز آمده است: ای رسول ما  به زنان بگو پاهایشان را بر زمین نکوبند تا زینت پنهانشان دانسته شود(و صدای خلخالی که به پا دارند به گوش نرسد.)

امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرماید:

"زنان از وسط راه عبور نکنند، بلکه از کنار دوار یا کنار مسیر(پیاده رو) حرکت کنند، حضرت علی (علیه السلام) زنان مسلمان را نهی کرد از این که موها را به شکلی برجسته پشت سر خود را به گونه ای جمع کنند یا دست خود را به گونه ای رنگ کنند که حالت نقش و نگار داشته باشد و در پیش نامحرمان جلب نظر کند."

امام صادق (علیه السلام) می فرماید:

"خداوند سبحان به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو: در لباس و آداب و رسوم، دشمنان خدا را سرمشق خود قرار ندهند. اگر چنین کنید شما هم مانند آنها جزء دشمنان خداوند محسوب می شوید."

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) خطاب به زنی به نام حولاء فرمود:

"ای حولاء جایز نیست زن مچ دست و قدم های (پاها) خود را برای مردی غیر از شوهرش آشکار کند و اگر مرتکب چنین گناهی شد همیشه مورد لعن و غضب خداوند و فرشتگان الهی است و عذاب دردناکی برای او آماده شده است. ای حولاء جایز نیست که زن ، نوجوان نامحرمی را که به حد بلوغ رسیده به داخل منزلش راه دهد و باید مواظب چشم خود باشد. تا نگاه بد به او نکند و نیز آن نوجوان نگاه نامشروع به آن زن نکند. بر زن جایز نیست با او غذا بخورد یا چیزی بیاشامد مگر آنکه محرمش باشد."

از آیات و روایاتی که در قرآن کریم و کتب احادیث موجود است و به بعضی از آنها اشاره شد یک قاعده کلی استنباط می شود و آن قاعده این است که : هرچه قدر زن به ویژه زن جوان با نامحرم کمتر رابطه داشته باشد و هم سخن شود و خود را از انظار نامحرمان دور کند برای او و جامعه بهتر است. دربین پوشش ها هم آنچه زن را بهتر می پوشاند و اندام او را نمایان نمی سازد و نظرها را کمتر به او خیره می سازد حجاب برتر و همان چادر است.

/ 0 نظر / 13 بازدید