مولود کعبه

ساقه‏های نیلوفری از پایه‏های عرش بالا رفته و سریر ولایت را به عطر وجودی خود آراسته‏اند، تا او بیاید و بر تکیه‏گاه پوشیده از رازقی آن تکیه زند. درون کعبه چه غوغایی است امروز! ملائک، بال در بالْ گستره آسمان‏ها را پوشانیده‏اند و جبرائیل و میکائیل و اسرافیل حلقه خانه کعبه شدند تا پر به نور وجود او بسایند! طنین نام او هلهله شادی ملائک است. جام‏های افلاکیِ عاشقان به سوی او می‏آیند و گیسوان سیاه شبْ به یُمن وجود او گل خنده‏های نقره‏ای را در میان آبشار آسمانی‏اش تقسیم می‏کند؛ چرا که امشب علی علیه‏السلام می‏آید!... (1)

کنترل نفس در کلام علی علیه السلام 

1 - بر نفس خود بخیل باش و زمام آن را در آنچه برایت روانیست رها مگردان که بخل ورزیدن بر نفس داد آن را دادن است در آنچه دوست دارد یا ناخوش مى‏انگارد

 

2 - مؤمن ... سینه او هر چه فراختر است و نفس وى هر چه خوارتر.

 

3 - پس حساب نفس خود را براى خود گیر که دیگران را حسابرسى است.

 

4 - آن که حساب نفس خود کرد سود برد و آن که از آن غافل گردید زیان دید

 

5 - بر خواهش نفست غلبه کن حکمت الهى برایت کامل مى‏شود.

 

6 - با کندن ریشه بدى از سینه‏ات آن را از سینه دیگرى بر کن.

 

7 - راه راست را از عقل جوى و هواى نفس را مخالفت کن تا پیروز گردى.

 

8 - آنکه از خود خوشنود بود ناخشنودان او بسیار شود.

 

9 - خداى بیامرزد مردى را که با لجام طاعت و تقوى خویش نفس را مهار کند و لجام زند و با زمام خود را بسوى فرمانبردارى خدا بکشان

 

10 - «به نفس خدمت کردن او را از لذت و سرمایه‏هاى (شهوانى) بازداشتن و به کسب علوم و حکمت ها وادارش کردن و به عبارت و طاعت ها بکوشش داشتن است، و رستگارى نفس در این است‏».

 

11 - پیکر و تن را خدمت کردن به او دادن است آنچه را که مى‏خواهد از لذات و شهوت ها و سرمایه‏ها و هلاک نفس در این کار است‏ .(2)

 

منابع :

1-موسسه سبطین علیه السلام

2-موسسه تبیان

 


 

/ 0 نظر / 27 بازدید