ابن الرضا

مولودی با برکت

حضرت امام محمد تقی علیه السلام، امام نهم شیعیان، کنیه اش "ابوجعفر" و لقب دیگر او "جواد" می باشد. در 10 رجب 195 هجری قمری در حالی که سخت پدرش چشم انتظار فرزندی چون او بود، در مدینه منوره دیده به جهان گشود، و شهر مدینه را با نور خویش روشن نمود. پدر بزرگوارش حضرت رضا علیه السلام و مادر ارجمندش بانوی مصری تباری به نام "سبیکه" است که از خاندان "ماریه قبطیه " ، همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله، به شمار می رود ، بانویی که از نظر فضایل اخلاقی، در درجه والایی از انسانیت قرار داشت و برترین زنان زمان خود بود، به طوری که امام رضا علیه السلام از او به عنوان بانویی منزه پاکدامن و با فضیلت یاد می کرد. "ریحانه" و "خیزران" از دیگر نام های مادر امام جواد علیه السلام است.حضرت در مجموع دوران امامت خود با دو خلیفه عباسی، یعنی مامون و معتصم هم عصر بوده است.

در خانواده امام هشتم، و محافل شیعیان، از حضرت جواد علیه السلام به عنوان مولودی با برکت یاد می شد و این شهرت نیز ریشه در کلام خود امام هشتم علیه السلام دارد که بارها این مسئله را یادآوری نموده اند که به نمونه هایی اشاره می شود:

1-ابو یحیای صنعانی می گوید: روزی در محضر امام رضا علیه السلام بودم، فرزندش ابوجعفر را که خردسال بود آوردند، حضرت فرمود:"این مولودی است که با برکت تر از او برای شیعیان ما زاده نشده است."

2-"ابن اسباط" و "عباد بن اسماعیل" می گویند: خدمت امام رضا علیه السلام بودیم که ابوجعفر امام جواد علیه السلام را آوردند، عرض کردیم: این همان مولود پر خیر و برکت است؟ حضرت فرمود: "بله این همان مولودی است که در اسلام با برکت تر از او زاده نشده است."

3-در مکه مکرمه نیز به عده ای فرمود: "این مولودی است که در اسلام، مانند او برای شیعیان ما زاده نشده است."

بر اساس آنچه که شواهد و قراین نشان می دهد، مقصود از با برکت بودن حضرت این است که تولد او در شرایط خاصی صورت گرفت که در آن خیر و برکت خاص و ویژه ای برای شیعیان به ارمغان آورد، زیرا عصر امام رضا علیه السلام عصر ویژه ای بود و حضرت در تعیین جانشین خود و معرفی امام بعد، با مشکلاتی روبرو بوده که در دوران امامان قبلی چنین مشکلاتی وجود نداشته است، به این دلیل که از یک سو، پس از شهادت امام کاظم علیه السلام گروهی که بعدها به "واقفیه" معروف شدند، بر اساس انگیزه های مادی، امامت حضرت رضا علیه السلام را انکار کردند و از سوی دیگر، حضرت رضا علیه السلام تا چهل و هفت سالگی دارای فرزند نشده و از سوی سوم، در احادیث فراوانی که از طریق اهل سنت و شیعیان از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده است که امامان دوازده نفرند و نه نفر آنان از نسل امام حسین علیه السلام خواهند بود، فقدان فرزند برای حضرت رضا علیه السلام هم امامت خود آن حضرت را و هم تداوم امامت را زیر سوال می برد. و واقفیه این موضوع را دستاویز قرار داده، امامت امام رضا علیه السلام را انکار می کردند.

گواه و شاهد این تحلیل، اعتراض "حسین بن قیاما واسطی" به امام در این مورد است. "ابن قیاما" که از سرا ن واقفیه بوده است، طی نامه ای امام رضا علیه السلام را متهم به عقیمی  کرد و نوشت: چگونه ممکن است امام باشی، در صورتی که فرزند نداری!  حضرت در پاسخ نوشت : " از کجا می دانی که من دارای فرزندی نخواهم بود؟" در ادامه فرمود:"به خدا سوگند! بیش از چند روز و شب نمی گذرد که خداوند پسری روزی من می گرداند که به وسیله او بین حق و باطل جدایی می افتد."

این سم پاشی تبلیغی از طرف واقفیه، منحصر به یک مورد نبوده است، بلکه به مناسبت های مختلف و موارد متعدد و گوناگون تکرار می شده است و امام هشتم علیه لسلام نیز به آنان جواب می داده. از جمله فرموده است:"به خدا سوگند! شب و روزهایی نخواهند گذشت مگر آنکه فرزندی از نسل من به دنیا می آید و جای من قرار گرفته، حق را زنده و باطل را نابود می کند."

به این جهت امام هشتم علیه السلام و شیعیان سخت در فشار قرار داشتند تا آن روزی که حضرت جواد علیه السلام پا به دنیا گذاشت و با نور وجودش به تمام شم پاشی ها  و تبلیغ ها خاتمه داد، و پیش بینی های پدر بزرگوارش نیز به وقوع پیوست و موضع امام هشتم علیه السلام و شیعیان که از این نظر در تنگنا بودند، تقویت گردید و وجهه تشیع بالا رفت. از این رو حضرت رضا علیه السلام از همان ابتدا از جو به وجود آمده بهره برداری نمود و پایه های امامت فرزندش، جوادالائمه علیه السلام را محکم نمود و بارها به شیعیان اعلام نمود که:"این ابوجعفر(امام جواد علیه السلام) است که او را جای خود نشاندم و جانشین خود قرار دادم."

سخنان با برکت

حضرت فرمود:"سه چیز از اعمال نیک انسان شمرده می شود، برپایی (انجام) واجبات، دوری از محرمات، دوری و پرهیز از غفلت در دین"

 

منبع : کتاب الکترونیکی دانستنی های امام جواد علیه السلام

/ 0 نظر / 7 بازدید