پوشش برتر

حجاب برتر در اسلام

1-چادر در قرآن کریم

در آیه 59 سوره احزاب آمده: "ای پیامبر، به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو جلبابها(روسریهای بلند یا چادر)خود را بر خود بپیچند.این برای آنکه به عفیف بودن شناخته شوند و مورد تعرض قرار نگیرند، نزدیکتر است وخداوند آمرزنده و مهربان است."

در اینکه منظور از جلباب در این آیه چیست مفسران و اهل لغت معانی مختلفی ذکر کرده اند از جمله:

1-مقنعه

2-هر لباسی که از سر تا پا را بپوشاند.

3-هر لباسی که زنان روی لباسهای خود بپوشند

4-هر پوشش مثل عباو غیر آن.

5-ملحفه(چادر).

6-لباسی که بزرگتر از روسری و کوچکتر از ردا باشد.

7-روسری بزرگ که سر و صورت را هنگام خروج از منزل می پوشاند.

قدر مشترک این معانی پوششی است که از روسری بزرگتر و از عبای زنانه کوچکتر است . واین پوشش به چادر شباهت نزدیکتری دارد. ام سلمه یکی از زنان بزرگوار پیامبر اسلام (صلی الله علیه واله و سلم) می گوید: هنگامی که آیه حجاب نازل شد، زنان انصار از منزل بیرون آمدند در حالی که عبا(چادر) مشکی بر سر داشتند. از این حدیث چنین استفاده می شود که چادر مشکی که امروز لباس بیرون از منزل زنان با تقواست در صدر اسلام هم حجاب زنان پاکدامن بوده است.

در آیه 60 سوره نور آمده است: "زنان سالخورده ای که امیدی به ازدواج ندارند می توانند لباسهای فوقانی (مانند چادر) را که معمولا" زن مسلمان با آنها خود را می پوشاند کنار بگذارند به شرط آنکه  با آرایش ظاهر نشوند، هر چند اگر پاکدامنی پیشه خود سازند و خود را بپوشانند برای آنها بهتر است و خداوند شنوا و داناست..."

آیه فوق از نپوشیدن لباسهای رو تعبیر به کنار گذاشتن نموده است و این تعبیر نسبت به چادر بهتر از پوششهای دیگر می باشد، زیرا معمولا" زنان در وقت ورود به منزل چادر را کنار می گذارند. به علاوه هنگامی که قرآن کریم به  زنان سالخورده ای که امید به ازدواج ندارند تاکید بر عدم آرایش و توصیه به عفت می نماید.برای زنان و دختران جوان این توصیه چگونه خواهد بود؟

منبع: پوشش برتر کدام است و چرا؟ (اثر معاونت امر به معروف و نهی از منکر حزب موتلفه اسلامی)

/ 2 نظر / 12 بازدید
محمد حسین

سلام خوبی؟ شما میتونین هر پیامه که برای روز مادر دارین رو در قسمت نظرات بزارین تا تو صفحه ی اول به اسم خودتون قرار بدم.روز مادر نزدیکه ها پس عجله کنید...... سر بزن

زهرا

[گل]سلام امیدوارم موفق باشی