پوشش برتر

حجاب برتر در اسلام

5- امتیاز چادر بر سایر پوشش ها

سوال : بعد از آنکه ادله متعددی بر برتری چادر آورده شد، اکنون این سوال به ذهن می آید که چه فرقی بین چادر و پوشش های دیگر است؟ به عبارت دیگر چه امتیازی بر انواع دیگر حجاب دارد؟

پاسخ : اگر چه مانتو و مانند آن در صورتی که دوخت، مدل و رنگ آن مناسب باشد و تحریک کننده نباشد و نمایان بودن صورت زن موجب جلب توجه دیگران نگردد و سیمای او بدون آرایش باشد اشکال ندارد با این حال معایبی دارد که عبارتند از:

1-      برخی از انواع مانتو و امثال آن، که برجستگی های بدن را نمایان می سازد، خود خلاف عفت و وقار زن است و شایسته مقام زن مسلمان نیست که چنین لباس های بپوشد و در شأن مرد مسلمان هم نیست که همسر و خواهرش این چنین در انظار مردم ظاهر شود.

2-     در قرآن و روایات معصومین (علیه السلام) اصل کلی و تغییرناپذیری وجود دارد که زن نباید لباس محرک و شهوت انگیز بپوشد در حالیکه بسیاری از مانتوها، این ویژگی را دارند. مانتو و لباس های مانندآن سبب توجه نامحرمان می گردد و نگاه های آلوده را جلب می کند. چه بسا خانمی از پوشیدن مانتو هدف سوئی نداشته و زن با شخصیت و قابل احترامی هم باشد. لکن بعضی از مردان اهداف پلیدی دارند و جلوی چشمان آن ها را نیز نمی توان گرفت. روی همین اساس یکی از امتیازات چادر آن است که جلوی چشم های هرزه را می گیرد.

3-    در مواقع باد و طوفان و تصادف و... کسانی که از مانتو استفاده می کنند بیشتر در معرض نمایان شدن بدنشان  قرار می گیرند در حالی که با چادر این مشکل کمتر است.

4-    با پوشیدن مانتو بدن پوشیده می ماند اما صورت کاملا" آشکار است و در این حال اگر سیمای زن زیبا باشد یا با آرایش آراسته شده باشد، و یا به هر دلیل دیگر چهره او نظر نامحرمان را جلب نماید خالی از اشکال نیست.

5-    هرگاه پوشیدن مانتو و آشکار شدن صورت سبب گناه دیگر یا موجب فتنه برای خود زن شود پوشاندن صورت واجب است. در حقیقت پوشیدن مانتو با وجود آشکار بودن صورت نمی تواند پوشش اسلامی باشد.

6-     جامعه شناسان و در رأس تمام آنان رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) فرمودند: اگر ملتی بخواهد زنده و با هویت بماند از متلاشی شدن و هضم شدن در فرهنگ دیگران نجات یابد باید به فرهنگ اصیل و معقول و بدون خرافات خویش پایبند باشد . بر همین مبنا رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هر کس خود را شبیه گروهی کند از آنها محسوب می شود.

حضرت علی (علیه السلام) در اینباره  فرمود: "پیوسته امت مسلمان به راه خیر قدم می نهند تا زمانی که از فرهنگ و آداب و رسوم (مانند پوشیدن لباس و غذا خوردن) از کافران تقلید نکنند و اگر در آداب از بیگانگان پیروی کردند خداوند قادر، آنان را ذلیل می گرداند." بنابر این اگر مردمی از روی نا آگاهی و هوا و هوس هر روز رنگ فرهنگی، از فرهنگ های بیگانه را به خود گرفت آن جامعه دوام نخواهد یافت و خوار و ذلیل خواهد شد. اهمیت دادن بانوان به چادر و ترویج آن در جامعه در واقع بها دادن به فرهنگ خوب نیاکان و نشانه پایبند بودن به سنت های اصیل و معقول ایرانی و تلاش در جهت حفظ هویت و اصالت ملت مسلمان ایران است. در مقابل کنار گذاشتن چادر به بهانه های مختلف روی گرداندن و پشت پا زدن به فرهنگ و هویت ملی خویش و ترویج آداب و رسوم صادراتی بیگانه و احساس بی هویتی نسبت به گذشتگان است. در حالی که هیچ انسان عاقل و با اصالتی حاضر نیست فرهنگ نیکوی خود را حقیر و کوچک کند و  در برابر آداب و رسوم بیگانگان سر تسلیم فرود آورد. همانطوری که بیگانگان نسبت به فرهنگ خود گرچه باطل هم باشد بسیار مقیدند.

/ 0 نظر / 12 بازدید